понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastyku z Mieleca sadzi się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku mogą być niesłychanie cienkie, jednak należny je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot zakłada się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий