среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na plot plastikowe na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PCV używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorodnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych kształtach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий